Miloš Forman

Miloš Forman se narodil v roce 1932 v Čáslavi. Jeho rodným domem je dům č. 555 ve Formanově, dříve Spudilově ulici.

Měl dva starší bratry – Blahoslava a Pavla. Jeho bratr Blahoslav, učitel, zahynul tragicky na turistickém výletu s dětmi ve slovenských horách, bratr Pavel dosud žije v Austrálii.

Rodiče ztratil Miloš Forman během války, ve svých 11 letech. Za svoji odbojovou činnost byli posláni do koncentračního tábora v Osvětimi, kde podlehli tyfu. Po válce se prozradilo rodinné tajemství – otcem Miloše Formana nebyl manžel maminky, Rudolf Forman, ale pražský architekt Otto Kohn, který s jeho maminkou prožil krátký románek ve Starých Splavech.

Miloše se ujali příbuzní. Náhradní domov Milošovi vytvářel jeho bratr Blahoslav se ženou Boženkou. Po válce bydleli v Kohnově vile ve Starých Splavech, kde rodina Formanova vlastnila u Máchova jezera penzion. Později žil Miloš Forman v internátní škole pro válečné sirotky v Poděbradech, kde byli jeho spolužáky mimo jiné i budoucí režisér Ivan Passer a také budoucí český prezident Václav Havel.

Miloš Forman nebyl přijat na DAMU, proto se rozhodl studovat scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Při studiu si zahrál vedlejší roli vojáka ve filmu Stříbrný vítr a spolupracoval s Martinem Fričem. Po škole pracoval Miloš Forman pro televizi, spolupracoval na scénáři k filmu Štěňata (1957) a na režii k filmu Dědeček automobil (1957). Poté se zabýval především vytvářením programu pro Laternu Magiku.

Miloš Forman natočil svůj první celovečerní film Černý Petr v roce 1963 a ten následně dosáhl i zahraničního úspěchu. O životních prohrách a o slibech nezodpovědné mládeže vypovídá snímek Lásky jedné plavovlásky (1965). Hoří má panenko (1967) je asi Formanovým nejznámějším českým filmem.

V roce 1968 Miloš Forman emigroval do USA, kde se nadále věnoval filmařině. Prvním úspěšnějším snímkem se stal film Taking off. Po dokumentu o olympijských hrách v Mnichově Viděno osmi (1973) přichází Formanův životní úspěch, film Přelet nad kukaččím hnízdem (1975). Do hlavní role byl obsazen Jack Nicolson, jenž předstírá šílence, aby se vyhnul kriminálu. Forman dosáhl světového uznání v podobě mnoha cen, včetně Oskara za nejlepší režii, čtyři Zlaté glóby, Cenu amerických kritiků a také Cenu britské filmové akademie.

V roce 1979 točí Forman kultovní snímek Vlasy. Z počátku 80. let je film Ragtime, který pojednává o rasové nesnášenlivosti. 13 nominací na Oskara a 8 skutečných sošek vynesl Formanovi film Amadeus (1984) o W. A. Mozartovi, kterého chce zničit žárlivý dvorní skladatel Salieri. Po obrovském úspěchu Amadea přichází pád ve formě filmu Valmont (1989), jedné z adaptací románu Nebezpečné známosti. Po velmi špatných kritikách na tento snímek chtěl dokonce Forman přestat točit.

Po delší pauze způsobené neúspěchem přichází Miloš Forman s novým filmem, tentokrát úspěšným: Lid versus Larry Flint (1996), jenž je bojem za svobodu projevu. S Jimem Carreym a Dannym de Vitem v hlavních rolích natáčí Forman Muže na měsíci (1999), což je film o neúspěšném komikovi Andy Kaufmanovi.

V romantické komedii Rabín, kněz a krásná blondýnka (2000) si po delší době stoupl Miloš Forman před kameru coby herec. Posledním filmem tohoto režiséra je snímek Goyovy přízraky (2007) s Natalií Portman v hlavní roli.

Miloš Forman byl třikrát ženatý. Životními partnerkami mu byly Jana Brejchová, Věra Křesadlová a Martina Zbořilová. Miloš Forman má čtyři syny, dvojčata Petra a Matěje z druhého manželství s Věrou Křesadlovou, (narozené 1968), a Jamese a Andrewa ze třetího manželství s Martinou Zbořilovou (narozené 1998).

Zemřel 13.4. 2018 v Danbury, Connecticut, USA.

 

Foto: Karel Kropáček

Foto: Karel Kropáček