Vladimír Remek

Vladimír Remek (* 26.9. 1948, České Budějovice) je bývalý vojenský pilot a jediný československý kosmonaut. V r. 1966 maturoval na střední škole v Čáslavi, poté odešel studovat na Vyšší letecké učiliště v Košicích a po jeho absolvování nastoupil v r. 1970 k leteckému útvaru v Českých Budějovicích.
Vladimír Remek se stal občanem třetího státu (po kosmonautech tehdejšího SSSR a astronautech USA), který vzlétl do kosmu a tehdy celkově 87. kosmonautem světa.
Evropská kosmická agentura se k němu hlásí jako k „prvnímu evropskému kosmonautovi“. Do kosmu Vladimír Remek letěl v rámci programu Interkosmos, když Sovětský svaz nabídl členským státům programu návštěvu jejich kosmonauta na sovětské vesmírné stanici. Ke svému letu na stanici Saljut 6 vzlétl společně se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28. Ve vesmíru prožil 7 dní, 22 hodin a 17 minut. Let tedy připadal na desetileté výročí Pražského jara. Po návratu do Československa do roku 1995 sloužil ve vojenském letectvu, naposledy jako ředitel Vojenského muzea letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích. Poté byl obchodním zástupcem ČZ Strakonice v Rusku, dva roky obchodním radou na českém velvyslanectví v Moskvě a v letech 2004 až 2013 poslancem Evropského parlamentu za KSČM. V letech 2014 až 2018 vykonával funkci velvyslance České republiky v Rusku.

 

Foto: Ing. Nezbedová Zdeňka

Foto: Ing. Nezbedová Zdeňka