Jiří Mahen

Jiří Mahen (vl. jm. Antonín Vančura) 1882-1939

Spisovatel Jiří Mahen se narodil 12.12. 1882 do početné rodiny čáslavského pekaře. Studoval na gymnáziu v Čáslavi a Mladé Boleslavi. Po ukončení filozofické fakulty v Praze se věnoval literatuře, divadlu a knihovnictví. Většinu života prožil v Brně, kde byl vůdčí osobností kulturního života. Mahenovo jméno nese knihovna i divadlo, podle jeho knihy Husa na provázku se jmenuje přední brněnská divadelní scéna. Mahen psal básně i prózu. Román Kamarádi svobody patří k nejlepším „portrétům“ Mahenovy generace.

Největší význam však mají jeho díla dramatická –  Jánošík, Mrtvé moře (o konci protireformace na Čáslavsku). Psal i knihy pro děti ačkoli sám žádné neměl (Co mi liška vyprávěla). Jeho kniha črt Rybářská knížka vyjadřuje důvěrný vztah k přírodě a lidem. Svou fantazijní prózou i groteskní divadelní hrou působil Mahen na meziválečnou avantgardu. Svůj život ukončil Mahen dobrovolně 22.5. 1939. Jeho rozhodnutí ovlivnila nemoc i tragické osudy české země.