Galerie

 

Galerie – Historie

Výtvarníky – malíře a sochaře přitahovala Čáslav především svou krajinou. Blízkost Železných hor rozprostírajících se v centru Českého masivu a celá oblast, jenž je krátce nazývána Vysočina zlákala řadu českých krajinářů – A. Chittussiho, J. Pruchu, A. Slavíčka, O. Blažíčka, F. Kavána, O. Lebedu a další. Nutnost dokumentace této oblasti si začalo palčivě uvědomovat zejména po druhé světové válce i místní muzeum.

Teprve roku 1961 získalo Městské muzeum v Čáslavi budovu bývalé synagogy za účelem zřízení městské galerie. Ta byla po adaptaci roku 1968 pod názvem Galerie Jindřicha Pruchy zpřístupněna veřejnosti. A to výstavou obrazů a grafik, podávající pohled na úsek evropského barokního malířství i na jeho odraz v českém městě na počátku naší obrozenecké malby i na začátky české malby moderní, neobyčejně výrazně reprezentované místními malíři. Tím se také podpořil zájem místní veřejnosti o výtvarné umění a ve městě po určitou dobu fungovala i pobočka Spolku přátel výtvarného umění. V prostorách bývalé synagogy zůstala výtvarná díla až do roku 2000. I když původní expozice byla později nahrazena krátkodobými výstavami různého výtvarného zaměření. V souvislosti s vrácením budovy bývalé synagogy Židovské obci bylo nutno řešit i nové prostorové zajištění sbírky výtvarného umění, která zde přes třicet let nacházela útočiště. Proto byla v bývalých kasárnách v Jeníkovské ulici vybudována nová galerie Městského muzea Čáslav, kam se sbírka výtvarného umění přemístila.

Slavnostní otevření nové galerie bylo při příležitosti 80. výročí narození profesora architekta Josefa Svobody dne 12.6. 2000. Zde je kromě depozitářů i poměrně rozsáhlá expozice výtvarného umění. Ve čtyřech místnostech a jedné vstupní chodbě je k vidění stálá expozice malíře J. Pruchy, sochařky B. Borovičkové-Podpěrové, hudebníka a skladatele J. L. Dusíka, scénografa J. Svobody a od května 2020 expozice panenek vystavovaných „Klubem panenek ČR“.


 Důležité informace

tel: 327 316 769

e-mail: galerie@cmuz.cz

adresa: Jeníkovská 222, Čáslav

 

Otevírací doba:

!!!GALERIE BUDE Z DŮVODU RENOVACE EXPOZIC OTEVŘENA 1.4.2022!!!

Mimo sezónu 1.11. – 31.3.

Po – pá: 9 – 11 a 12 – 16 hodin

V sezóně 1.4. – 31.10.

Út – so:  10 – 12 a 14 – 17 hodin

 

VSTUPNÉ
dospělý návštěvník 50,- Kč
studenti SŠ a VŠ 30,- Kč
ZŠ, senioři, ZTP 30,- Kč
děti do 6 let zdarma
výukové programy pro školy, přednášky

držitelé průkazu ICOM a AMG

MŠ Čáslav s pedagogickým doprovodem

 

25,-Kč na osobu

zdarma

zdarma

 

Chodba galerie
Budova