Galerie

 

Galerie – Historie

Výtvarníky – malíře a sochaře přitahovala Čáslav především svou krajinou. Blízkost Železných hor rozprostírajících se v centru Českého masivu a celá oblast, jenž je krátce nazývána Vysočina zlákala řadu českých krajinářů – A. Chittussiho, J. Pruchu, A. Slavíčka, O. Blažíčka, F. Kavána, O. Lebedu a další. Nutnost dokumentace této oblasti si začalo palčivě uvědomovat zejména po druhé světové válce i místní muzeum.

Teprve roku 1961 získalo Městské muzeum v Čáslavi budovu bývalé synagogy za účelem zřízení městské galerie. Ta byla po adaptaci roku 1968 pod názvem Galerie Jindřicha Pruchy zpřístupněna veřejnosti. A to výstavou obrazů a grafik, podávající pohled na úsek evropského barokního malířství i na jeho odraz v českém městě na počátku naší obrozenecké malby i na začátky české malby moderní, neobyčejně výrazně reprezentované místními malíři. Tím se také podpořil zájem místní veřejnosti o výtvarné umění a ve městě po určitou dobu fungovala i pobočka Spolku přátel výtvarného umění. V prostorách bývalé synagogy zůstala výtvarná díla až do roku 2000. I když původní expozice byla později nahrazena krátkodobými výstavami různého výtvarného zaměření. V souvislosti s vrácením budovy bývalé synagogy Židovské obci bylo nutno řešit i nové prostorové zajištění sbírky výtvarného umění, která zde přes třicet let nacházela útočiště. Proto byla v bývalých kasárnách v Jeníkovské ulici vybudována nová galerie Městského muzea Čáslav, kam se sbírka výtvarného umění přemístila.

Slavnostní otevření nové galerie bylo při příležitosti 80. výročí narození profesora architekta Josefa Svobody dne 12.6. 2000. Zde je kromě depozitářů i poměrně rozsáhlá expozice výtvarného umění. Ve čtyřech místnostech a jedné vstupní chodbě je k vidění stálá expozice malíře J. Pruchy, sochařky B. Borovičkové-Podpěrové, hudebníka a skladatele J. L. Dusíka, scénografa J. Svobody.


 Důležité informace

tel: 327 316 769

e-mail: galerie@cmuz.cz

adresa: Jeníkovská 222, Čáslav

 

Otevírací doba:

17. -19. 5. 2024 bude galerie z technických důvodů uzavřena!

Út – so:  10 – 12 a 14 – 17 hodin

Svátky kdy bude otevřeno: 29. 3., 1. 5., 8. 5., 5. 7., 6. 7., 28. 9. 2024  

23. 12. 2024 – 1. 1. 2025 ZAVŘENO!

VSTUPNÉ
dospělý návštěvník 50,- Kč
studenti SŠ a VŠ 30,- Kč
ZŠ, senioři, ZTP 30,- Kč
děti do 6 let zdarma
držitelé průkazu ZTTP/P, ICOM, AMG a členové Klubu přátel muzea

 

zdarma

 

 

 

VÝTVARNÉ EDUKATIVNÍ PROGRAMY                VÝTVARNÉ KURZY PRO DOSPĚLÉ 
Bližší informace a přihlášky: stara@cmuz.cz

Tel: 327 316 769

Chodba galerie
Budova